Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Δεν χάνουν με τίποτα τα Ψαχνά, 0-0 με Πανσερραϊκό

Μπορεί να έμειναν με δέκα παίκτες στα τελευταία 15 λεπτά του ματς, όμως οι παίκτες του Ηρακλή Ψαχνών κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον ανώτερο Πανσερραϊκό και να διευρύνουν στα έντεκα το σερί των αήττητων ματς τους.
Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βαζάκα δεν ήταν το ίδιο καλοί όπως σε άλλα παιχνίδια, ωστόσο έδειξαν πάθος, θέληση και προσήλωση στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, καταφέρνοντας έτσι να παραμείνουν για μια ακόμα αγωνιστική αήττητοι. Το γεγονός ότι αγωνίστηκαν από το 77’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρεπετσά, έκανε δύσκολο το έργο τους, ενώ ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του μπορεί να έχει παράπονα από… την τύχη, καθώς στο φινάλε του ματς έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να φύγει νικητής από την Εύβοια και να ανέβει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Ο Ηρακλής Ψαχνών κατάφερε πάντως να φτάσει στους 23 βαθμούς και να παραμείνει στην πρώτη τριάδα, ισοβαθμώντας βέβαια με τον Εθνικό Γαζώρου και τη Νίκη Βόλου, η οποία αγωνίζεται στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 18:00 της Κυριακής (16/12). Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του ανέβηκε στους 18 βαθμούς κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τους πρωτοπόρους στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Τη γνωστή εικόνα που έχουν τα παιχνίδια του Ηρακλή Ψαχνών στην Εύβοια είχε κι ο αγώνας με τον Πανσερραϊκό. Η ομάδα του Βαζάκα μπήκε με διάθεση και αρκετή δύναμη στο ματς, ζητώντας από την αρχή το γκολ που θα της έδινε τη δυνατότητα να φτάσει σε μια ακόμα νίκη. Στον αντίποδα, ο Πανσερραϊκός έδειξε με τη σειρά του αρκετό πάθος και οι παίκτες του έμπαιναν δυνατά σε όλες τις φάσεις, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι και να μην υπάρξουν μεγάλες φάσεις, κυρίως στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς.
Τα λάθη στο χώρο του κέντρου, τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι κίτρινες κάρτες είχαν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον, με τα «λιοντάρια» να είναι πιο απειλητικά πάντως, έχοντας σε καλή μέρα τον Ράνιτς ο οποίος προσπάθησε σε δυο περιπτώσεις να νικήσει τον Σικαλιά, χωρίς να τα καταφέρει, ενώ στο 38’ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά που λίγο έλειψε να φτάσει στα δίχτυα, αν ο Ρεπετσάς δεν προλάβαινε την τελευταία στιγμή τον Τσούτση.
Τα Ψαχνά βέβαια δεν έμειναν με… σταυρωμένα χέρια, ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και πήραν τα ηνία του ματς, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν το 45’ του ματς, όταν ο Ποκόνγκ έφυγε μόνος του απέναντι στον Κουτζαβασίλη αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και έτσι το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο στα Ψαχνά…
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ηρακλής Ψαχνών είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Τάουερ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής στο 54’ δεν κατάφερε να πλασάρει έγκαιρα και έτσι το «μηδέν» παρέμεινε στην Εύβοια. Ο αμυντικός της ομάδας του Βαζάκα μάλιστα στο 64’ πρόλαβε τον Μπανκγουρά, βοηθώντας έτσι με τη σειρά του να μην παραβιαστεί η εστία των Ψαχνών! Οι γηπεδούχοι πάντως, είδαν το έργο τους να γίνεται πιο δύσκολο στο 77’ όταν ο Θανάσης Ρεπετσάς πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια μετά από φάουλ που έκανε στον Μπανγκουρά, ο οποίος ήταν έτοιμος να μπει στην περιοχή και να σκοράρει.
Με τους φιλοξενούμενους να έχουν αριθμητικό πλεονέκτημα και τον Ηρακλή να περιορίζεται πλέον σε παθητικό ρόλο, ήταν επόμενο να ρισκάρει κι ο Μιχάλης Γρηγορίου, ο οποίος πέρασε στο ματς τον Τοντόροφ. Τα «λιοντάρια» είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 83’ με τον Τσούτση, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει σε μοναδικό τετ-α-τετ τον Σικαλιά ο οποίος διατήρησε το «μηδέν» για τον Ηρακλή Ψαχνών, με τα δοκάρια της εστίας του να τον βοηθούν στο 86’ για να παραμείνει το ισόπαλο αποτέλεσμα, αφού σταμάτησαν την προσπάθεια Μπριλλάκη.
Με τη μορφή που πήρε το ματς, το γεγονός ότι ο Ηρακλής Ψαχνών κατάφερε να σταθεί όρθιος και να μην ηττηθεί για ενδέκατη αγωνιστική αήττητος, θεωρείται επιτυχία για τους Ευβοιώτες οι οποίοι αγωνίστηκαν στο τελευταίο τέταρτο με δέκα παίκτες. Στον αντίποδα, ο Πανσερραϊκός μπορεί να τα έχει με την… ατυχία του, αφού είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και να συνεχίσει έτσι το νικηφόρο σερί του ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ρεπετσάς, Κονέ, Τάουερ, Βανγκέλι (87' Ντελέκος), Λιόσης, Μπακομήτρος, Γέσιτς, Ρούτσης, Ποκόνγκ, Σέγκος (75' Χαϊκάλης)
Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Δ. (79' Τοντόροφ), Μπριλάκης, Καρασαλίδης, Σιάκκας (89' Γιαννόπουλος), Καρακώστας, Ράνιτς (69' Παρασκευαΐδης), Ανάκογλου, Τσούτσης, Κόντος, Μπανγκουρά