Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014

Με τους δύο βαθμούς της νίκης έφυγε ο Παναθηναϊκός από τη Χαλκίδα

Με τους δύο βαθμούς της νίκης έφυγε ο Παναθηναϊκός από τη Χαλκίδα,
επικρατώντας του Ικάρου με σκορ 64-85 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ έβαλε δύσκολα στον ''εξάστερο'' στο πρώτο μέρος, μιας και ο φωτινός πίνακας του γηπέδου ''Τάσος Καμπούρης'' στη λήξη του ημιχρόνου έδειχνε 42-42.
Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, και με όπλο την καλή άμυνα και τον φορμαρισμένο Μπράμος κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο ''εξάστερος'' κατάφερε να κλείσει τους χώρους και να περιορίσει τις επιθέσεις του Ικάρου, και με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια έχτισε διαφορά ασφαλείας. To σημαντικότερο, όμως στοιχείο του αγώνα ήταν η συγκλονιστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο κλειστό της Κανήθου 2500 φίλοι του μπάσκετ σε μια αληθινή γιορτή για το άθλημα.
Ο Μάικ Μπράμος με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους (2/2 2π.) (4/5 3π), ενώ από τη μεριά της Χαλκίδας ο Γκαγκαλούδης με 15 πόντους (1/3 2π) (4/5 3π) (1/2 1π).
Το θετικό για τον ''εξάστερο'' ήταν η συμμετοχή του Ραμέλ Κάρι, καθώς ο Φραγκίσκος Αλβέρτης το χρησιμοποίησε για 15 λεπτά ενώ πέτυχε και 5 πόντους. Εκτός αποστολής έμεινε για άλλο ένα παιχνίδι ο Τζέιμς Γκιστ. Από την άλλη μεριά ο Θανάσης Γιαπλές είδε την ομάδα του να παρουσιάζει μια θετική εικόνα όσο αναφορά την επίθεση, συγκεκριμένα στο πρώτο μέρος, και θα δώσει τα πάντα τις τελευταίες αγωνιστικές για να κερδίσει την παραμονή.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 53-68, 64-85.

Παναθηναικός (Αλβέρτης Φραγκίσκος) Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 16 (4/5 3π), Καρι 5, Φώτσης 12, Ούκιτς 11, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 8, Ματσιούλης 5, Ράϊτ 6.

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές Θανασης) Ρόμπερσον 12, Γουντόλ 3, Άσκα 12, Μανωλόπουλος 8, Σατόν 4, Γκαγκαλούδης 15 (4/5 3π), Σπανός 5, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 5, Μπέμπης, Περσίδης