Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

Λάρισα - Παναχαϊκή: Ματσάρα και άσος με την... τέταρτη (2-1)

Το ντέρμπι της αγωνιστικής βάφτηκε... βυσσινί. Παρουσία περίπου 9.000 κόσμου, η Λάρισα, έπειτα από τρεις ισοπαλίες στο AEL FC Arena, έκανε σεφτέ και με το 2-1 επί της αξιόμαχης Παναχαϊκής άρχισε να σκαρφαλώνει στη βαθμολογία. Ο Ζεκίνια στο 11' και ο Σεσίνια στο 41' σκόραραν τα τέρματα της ΑΕΛ, με την Παναχαϊκή να μειώνει στο 86' με τον Κυβελίδη και να έχει και δοκάρι στο 62' με τον Ντίνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Λάρισα κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ, ωστόσο είχε και άλλες ευκαιρίες, με τον Σεσίνια (3', 25'). Σε αυτό το διάστημα, η Παναχαϊκή απείλησε με τον Τσεμπερίδη (21') και τον Φουρτάδο (35'). Στο δεύτερο ημίχρονο, η... ένταση του αγώνα αυξήθηκε και είχαμε απ' όλα: γκολ, δοκάρι, αποβολή. Η Παναχαϊκή μείωσε με κεφαλιά του Κυβελίδη στο 86' (η μπάλα είχε βρει πρώτα στο δοκάρι από το σουτ του Ατματζίδη) και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Αραμπατζή στο 60', θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά, κυρίως με το δοκάρι του Ντίνα στο 62'. Πάντως, ευκαιρίες είχε και η ΑΕΛ, μιας και απείλησε με τον Σεσίνια στο 49' και με τον Νεμπεγλέρα στο 58'. Κάπως έτσι, έμεινε το 2-1 υπέρ της Λάρισας, το οποίο της χάρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη και έφερε ανακούφιση. Από την άλλη, η Παναχαϊκή δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη, μιας και μπορούσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.