Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 106-52

Ο Ιωνικός Νικαίας έφυγε με το διπλό στις αποσκευές του από την έδρα του Πολυκράτη, καθώς επικράτησε με 73-83 για την 10η αγωνιστική. Εντυπωσιακή ήταν η Πεντέλη απέναντι στην Παναγίτσα Χαλκίδας και έφτασε στη νίκη με 106-52.

Μέχρι τα μισά του ημιχρόνου παρότι ο Ιωνικός Νικαίας είχε το προβάδισμα στο σκορ, δεν είχε καταφέρει να ανοίξει την ψαλίδα. Από την το 15ο λεπτό και έπειτα, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το "γκάζι" και έτσι στο 25ο λεπτό ήταν μπροστά με 32-47. Ο Ιωνικός Νικαίας έφτασε στη νίκη με 73-83 απέναντι στον Πολυκράτη, ο οποίος βρίσκεται στην αναζήτηση προπονητή, καθώς η διοίκηση της ομάδας της Σάμου έκανε δεκτή την παραίτηση του Μιχάλη Θάνου.
Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Παναγίτσα, η Πεντέλη μιας και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 106-52. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Κορωπί, το οποίο έφυγε από την έδρα του Μίλωνα με το διπλό (66-72) και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.