Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Παναγίτσα Χαλκίδας – Λιβαδειά 61-90

Η Λιβαδειά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Παναγίτσα Χαλκίδας, καθώς επικράτησε με 61-90.
Ο Ιωνικός Νικαίας ξεπέρασε το εμπόδιο του Παπάγου με 77-61, ενώ με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα και η Γέρα που επικράτησε του Κορωπίου με 76-74 και είναι μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

O Πολυκράτης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος για 30 λεπτά, καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Μιχάλη Θάνου ήταν μπροστά με 54-42. Στην τέταρτη περίοδο όμως ο Μίλωνας έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε στον ένα πόντο την διαφορά (58-57) στο 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-5 πέρασαν μπροστά με 58-62 στο 38ο λεπτό και από εκεί και πέρα το ματς έγινε "θρίλερ". Ο Μίλτος Καποτάς και ενώ το σκορ ήταν 68-69 και η αναμέτρηση ήθελε  δύο δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί, έβαλε καλάθι και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 70-69. Μετά την λήξη της αναμέτρησης, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες, υπήρξε μια μικρή ένταση ανάμεσα στις δύο πλευρές. Όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων δεν δόθηκε περαιτέρω έκταση στο περιστατικό. Ο προπονητής του Πολυκράτη, Μιχάλης Θάνος σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με το superbasket.gr θέλησε να αφιερώσει τη νίκη στον κόσμο της Σάμου, καθώς όπως τόνισε η επικράτηση επί του Μίλωνα συνδυάστηκε με την μεγάλη γιορτή του νησιού, καθώς την Κυριακή (11/11) συμπληρώνονται 100 χρόνια από την ένωση της Σάμου με την υπόλοιπη Ελλάδα.
Ο Ιωνικός Νικαίας πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Πάπαγο, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ντακούλια. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Ιωνικό να προηγείται με 32-27. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη  Μισσιακού ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας και έτσι ο Ιωνικός έφτασε στη νίκη με 71-61.
Η Λιβαδειά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Παναγίτσα Χαλκίδας, καθώς επικράτησε με 61-90. Ο Εργοτέλης έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ιεράπετρας, με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από τους διαιτητές.