Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

Ολυμπιακός Χαλκίδας - ΑΟ Νέας Αρτάκης 1-2! Ολική ανατροπή και ξανά στο κόλπο!!!

Όσοι ήταν σήμερα το απόγευμα στο Ενωσιακο γηπεδο απόλαυσαν ειδικα στο δευτερο ημιχρονο μια ποδοσφαιρικη πανδαισία βγαλμένη από αγώνα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργανωσης.
Ο φίλαθλος κόσμος της Εύβοιας μιλούσε για ντέρμπι πριν την έναρξη του ματς και δικαιώθηκε απόλυτα. Τρελός ρυθμός, τρία γκολ, ανατροπή του σκορ, δυνατά μαρκαρισματα και πολύς κόσμος στις κερκίδες δικαιολογησαν το χαρακτηρισμο του απόλυτου ντέρμπι της αγωνιστικής.Στο πρώτο μέρος κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.Η πρώτη φάση έγινε στο 19' αλλά το παράλληλο γύρισμα του Μαστροκωστα εξουδετέρωσε ο Ευαγγελινός. Τη σκυτάλη πήρε ο δεύτερος σκορερ του πρωταθλήματος Βεζιρτζογλου απειλωντας 3 φορές σε διαστημα δέκα λεπτών (26-36) άλλα τα σουτ του έφυγαν άουτ.Η φαση που σημάδεψε το πρωτο μέρος έγινε στο 42ο λεπτο,οτάν μετα απο εκτέλεση πλαγίου άουτ απο δεξια η μπαλά έγινε διεκδικισιμη στον αερα εντος της περιοχης μετάξυ του Βάρκα και του Κάραλη. Ο πρώτος έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχατη των ποινών θεωρώντας οτι υπήρξε σπρώξιμο απο τον αμυντικό του ΑΟΝΑ.Ο καταλογισμός του πέναλτι προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις τόσο του προπονητικού επιτελείου όσο και των φιλαθλων των φιλοξενούμενων. Ο Βεζιρτζογλου ανέλαβε την εκτέλεση  και νικησε τον Γκογκο κανοντας στο 4343 το 1-0.Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενούς να διαμαρτύρονται έντονα στον άρχοντα του ματς.Τα πρωτα τριαντα λεπτα της επανάληψης ηταν χάρμα ιδεσθαι για τους φιλάθλους.Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πανω κάτω και οι φάσεις διαδέχονταν η μια την αλλη.Στο 55' και στο 56' απείλησε ο Βεζιρτζογλου πρωτα με σουτ και έπειτα με κεφαλιά αλλά και τις δυο φορες έστειλε τη μπάλα άουτ.Στο 57' απειλεί ο Μαστροκωστας για την Αρτάκη αλλά το σουτ του φεύγει εξω.Τρια λεπτα μετα ο Γκόγκος σταματάει σε τετ-α-τετ τον Βεζιρτζογλου.Ενα λεπτο αργότερα ο Τζαβρας προλαβαίνει τον Καραχαλιο στη δίκη του επέλαση και του παιρνει τη μπουκιά από το στόμα με σωτήριο τάκλιν στη μπαλα. Στο 62' νέα κεφάλια του Μαστροκωστα φεύγει μόλις άουτ. Οκτώ λεπτα μετα και συγκεκριμενα στο 70ο λεπτο ο Μακαντασης χάνει τη πολύ μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση καθώς η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε έτη κινηση υστερα απο το βολε-πασα του Γκογκου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ευαγγελινου. Οτι δεν έκανε στο 70' το έκανε δυο λεπτα μετα ο Μακαντασης.Υστερα απο δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μαστροκωστα εξω απο τη περιοχή ο Ευαγγελινός δε συγκράτησε τη μπαλα και ο επερχόμενος επιθετικός του ΑΟΝΑ πήρε το ριμπάουντ και με ψυχραιμο πλάσε έκανε το 1-1. Η Αρτάκη πίεσε κι άλλο τον Ολυμπιακό και στο 76' έκανε την ολική ανατροπή στο ματς.Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε το φάουλ απο αριστερά στο υψος της μεγαλης περιοχης και ο Μαστροκωστας με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα κανοντας το 1-2. Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φτασει στην ισοφάριση αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την Πόλυ μεγάλη νίκη.Μια νίκη που πανηγυριστηκε δεόντως με το τελευταιο σφύριγμα του κ.Φώτη καθώς όχι μονο έφτασε στον πόντο τον Ολυμπιακό η Αρτάκη άλλα την έβαλε παλι μέσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

ΑΟ Ολυμπιακός Χαλκίδας:(Τσιμιχοδημος) Ευαγγελινός, Μεταξάς Ιωαν., Μεταξάς Νικ.(Μουσαι 76'), Δασκος(Σπηλιώτης 80'), Μπισμπικοπουλος, Μεθενιτης, Τζαβρας, Σκριβανος, Βάρκας(Γκριτζαλας Θαν. 80'), Βεζιρτζογλου, Παπαδεδες

ΑΟ Νεας Αρτάκης:(Παναγιώτου) Γκόγκος, Βλάχος, Φωτιάδης(Ρούσσος 64'), Ζαχαριάς, Κάμαρας, Καραλης, Παπαδόπουλος, Καραχάλιος, Γκουρλας(Μακαντασης 46'), Μαστροκωστας(Κιούσης 86'), Γκαβαλης

Διαιτητές: Φωτης-Πασχαλιδης-Στρουμπουλης                                                       ρεπορταζ:Γιώργος Διακομόπουλος