Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Άτυχος ο ΑΟ Χαλκίς ηττήθηκε 2-1 στα Λευκάδια

Συνεχίστηκε η ατυχία για τον ΑΟ Χαλκίς, αυτή τη φορά μέσα στην Νάουσα όπου κατάφερε να προηγηθεί, είχε δοκάρι αλλά στο τέλος έχασε τον αγώνα από τα ισχυρά Λευκάδια με 2-1

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Στο 45' η Χαλκίδα άνοιξε το σκορ με τον Ναομίδη που δέχθηκε μπαλιά από εκτέλεση φάουλ του Βαλκάνου 0-1.
Με την έναρξη του Β' μέρους οι  γηπεδούχοι μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά από κοντά του Πίτου κατάφεραν να ισοφαρίσουν 1-1. Η Χαλκίδα μετά την ισοφάριση πίεσε για να πετύχει δεύτερο γκολ και παραλίγο να τα καταφέρει στο 58' όταν Κεραυνός του Ταυταρίδη αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ των Λευκαδίων και από το κάθετο δοκάρι.

Μετά το 70' τα Λευκάδια άρχισαν να πιέζουν και στο 75' ο Μισαηλίδης τροφοδότησε τον Έξαρχο που με δυνατό πλασέ έδωσε στα Λευκάδια το προβάδισμα 2-1. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στην Χαλκίδα που πίεσε ασφυκτικά αλλά δεν κατάφερε έστω να φέρει τον αγώνα στα ίσια.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τα Λευκάδια να πανηγυρίζουν την νίκη και τους τρεις βαθμούς.