Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014

Ήττα εντός προγράμματος. Ίκαρος - Ολυμπιακός 64-87

Ρεπορτάζ: Διακομοπουλος Γιώργος
Ο Ίκαρος πάλεψε απέναντι στον back to back πρωταθλητή Ευρώπης μονο στο πρωτο ημίχρονο στο κατάμεστο απο φιλάθλους και των δυο ομάδων κλειστό της Κανηθου. Η ομάδα της Ευβοίας στο πρωτο μέρος ηταν χάρμα ιδεσθαι και έφτασε στην ανάπαυλα χανοντας με μόλις τρεις ποντους (38-41).

Παιζοντας ωραίο μπάσκετ και με μπροσταρηδες τους Γκαγκαλουδη, Ασκα και Σατον η Χαλκίδα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ άλλα οι γηπεδούχοι δε τους άφηναν να ξεφύγουν. Στο δεύτερο μέρος όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο επαιξαν Πόλυ καλη άμυνα και με επιμέρους σκορ 8-17 ξέφυγαν με 12 ποντους και ουσιαστικά τελείωσαν υπέρ τους το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τέρμα το γκάζι και κλείνοντας τον Γκαγκαλουδη και τον Ασκα δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι απο το παιχνιδι,το οποίο τελειωσε με 64-87. Από το συγκεκριμένο παιχνιδι ο Ίκαρος κρατάει την Πόλυ καλη εμφανισή του Α' μέρους καθώς και τη συγκλονιστική παρουσια του κόσμου της Χαλκίδας που για ακόμα μια φόρα γέμισε ασφυκτικά το κλειστό της Κανήθου.
Τα δεκάλεπτα:19-24,38-41,46-58,64-87
Ανα δεκάλεπτο: 19-24,19-17,8-17,18-29
Ίκαρος Χαλκίδας: (Λυκογιαννης)
Στρναντ, Γκοβενς 5 (1), Ασκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλουδης 15 (2), Σπανός 1, Τολιοπουλος, Βουγιουκας, Μασιτς 3, Ρίτσαρντς 11 (2), Μπέμπης
Ολυμπιακός: (Μπαρτζωκας)
Μουν 10, Ντανστον 13, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 2, Σλουκας 14 (2), Κόλινς 10 (1), Λοτζεσκι 17 (3), Μπεγκιτς 5, Πρίντεζης 4, Μαντζαρης, Καββαδας 2