Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Την ευκαιρία να πάρει την νίκη έχασε ο ΑΟ Κύμης

Την ευκαιρία να πάρει την νίκη έχασε ο ΑΟ Κύμης που ήταν καλύτερος από τον Δωτιέα, έχασε μεγάλες ευκαιρίες και τελικά στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίση το γκολ που δέχθηκε στο 8'.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος με την Κύμη να αιφνιδιάζεται στο 8' με γκολ κεφαλιά του Τσαταλίδη. Στην συνέχεια η Κύμη προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά ο Δωτιέας με σωστή αμυντική τακτική δεν τις το επέτρεψε.
Στην επανάληψη η Κύμη ανέβασε στροφές, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 66' με τον Δήμου και στο 69' με τον Δρόσο, στο 84' σε σουτ του Φαρούκ και κατάφερε στο 91' με κεφαλιά του Ανέστη να πετύχει την ισοφάριση. Από την άλλη πλευρά ο Δωτιέας είχε στο 71' δοκάρι σε σούτ του Λώττα.
Οι φάσεις και τα γκολ
8΄Ο Λώττας δίνει στον Γούτο που κάνει τη σέντρα και ο Τσαταλίδης με κεφαλιά κάνει 1-0.
14΄Ο Τσατσαλίδης από πλάγια θέση θα κάνει το σουτ η μπάλα άουτ.
31΄Ο Λώττας δίνει στον Κατσίκη που την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνει ο πορτιέρο της Κύμης παραχωρώντας πλάγιο.
66΄Ο Δήμου μέσα από την περιοχή θα πλασάρει άουτ.
69΄Ο Δρόσος τετ-α-τετ με τον Μάλτζαρη, αποκρούει σωτήρια ο τερματοφύλακας του Δωτιέα.
71΄Κεραυνός του Λώττα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει αρχικά στο δεξί κάθετο δοκάρι περνά παράλληλα από την εστία, βρίσκει εν συνεχεία το αριστερό και γυρίζει στον τερματοφύλακα.
80΄Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γούτου, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
84΄Σουτ του Φαρούκ έδιωξε σε κόρνερ ο Μάλτζαρης.
91'Κόρνερ από τον Πασκούλεφ, ο Ανέστης με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Πασκούλεφ της Κύμης.