Παρασκευή 8 Απριλίου 2011

Και τώρα οι δυο τους!

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΟΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ 3-1 ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ
ΤΗΣ Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Το πολυαναμενόμενο ζευγάρι του τελικού άργησε μία βδομάδα να ξεκαθαρίσει, όμως έστω κι έτσι επιβεβαιώθηκαν τα προγνωστικά και ο Έσπερος Λαμίας με το Σχηματάρι θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον τελικό των πλέι-οφ.
Πιθανή ημερομηνία του πρώτου και ίσως τελευταίου τελικού το ερχόμενο Σάββατο, αφού ως γνωστόν μετρούν οι νίκες του πρωταθλήματος και ο Έσπερος ξεκινάει με ένα ισχυρό αβαντάζ, έχοντας φέρει ήδη την σειρά στο 2-0 και με τον τίτλο να κρίνεται στις τρεις νίκες.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΕΣΠΕΡΟΣ 65-72

Μετά το μπαμ στην Λαμία, ο Έσπερος επανέφερε τα πράγματα σε τάξη, κερδίζοντας 65-72 στην Μαλεσίνα, κάνοντας το 3-1 στον ημιτελικό της σειράς και παίρνοντας δίκαια το εισιτήριο για τον τελικό.
Η Μαλεσίνα με την σειρά της, έκλεψε τις εντυπώσεις, αφού μετά από τον α’ γύρο όπου ήταν σε θέση υποβιβασμού, έκανε στον β’ γύρο πορεία πρωταθλητισμού, μπήκε ως 4η στα πλέι-οφ ανόδου και έγινε η μοναδική ομάδα που κέρδισε φέτος τον Έσπερο και μάλιστα μέσα στην Λαμία, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην σειρά!
Στο προχθεσινό παιχνίδι πάντως, ο Έσπερος ήταν καλύτερος και δίκαια επικράτησε, έχοντας ως όπλο την γραμμή κρούσης από την περιφέρεια, όπου σημείωσε συνολικά 14 τρίποντα!
Η διαφορά έγινε στην β’ περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 12-29, ο Έσπερος έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 30-54, «κλειδώνοντας» τη νίκη.
Η Μαλεσίνα δεν το έβαλε κάτω, ροκάνισε την διαφορά, για να χάσει τελικά 65-72, αλλά να κερδίσει το ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 30-54, 47-62, 65-72.
ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κανακάρης 2, Νίκας 3 (1), Μπέσιος 2, Ιωακείμ 18, Ψαράς 1, Χατζής 18, Κλούρας 19, Δαραμάρας.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Σοφογιάννης): Φούντας 10 (1), Ρήγας 3 (1), Αποσκίτης 17 (3), Μητρόπουλος 12 (4), Σοφογιάννης 18 (3), Καργιώτης 3 (1), Γιαννουζάκος 9 (2).

ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 61-65

Μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το Σχηματάρι να παίρνει τη νίκη με 61-65 και μαζί την πρόκριση για τον τελικό, έχοντας κάνει το 3-1 στην σειρά.
Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και κρίθηκε στη μία κατοχή, με το Σχηματάρι να επωφελείται και της εμπειρίας του σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Το ξεκίνημα της αναμέτρησης πάντως, έδειχνε διαφορετικό, με το Σχηματάρι να προηγείται στο 10λεπτο με νταμπλ-σκορ (11-22).
Η Αναγέννηση όμως, βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως από την περιφέρεια με τον Ζαχαράκη και στο ημίχρονο ισοφάρισε σε 36-36, έχοντας κάνει ένα σερί 25-14.
Από εκεί και έπειτα ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο και όλα κρίθηκαν στο τέλος.
Ο Σολομωνίδης στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος με την φανέλα του Σχηματαρίου, έδωσε λύσεις στην επίθεση και μαζί με τον Κουτή έδωσαν τη νίκη στο Σχηματάρι με 61-65 και μαζί την πρόκριση στον τελικό, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Έσπερο Λαμίας.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Χουγιάζος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 36-36, 48-44, 61-65.
ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ (Ζαρονικόλας): Τσακωνίτης 12 (2), Παπαϊωάννου 10 (2), Σωτηρόπουλος 2, Κουτκιάς 9, Φαλλιάς 4, Πέλλης 7 (1), Ζαχαράκης 17 (5), Αλεξίου, Μπουμπούρας.
ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Χατζής): Κουτής 14 (4), Μπίντζιος 2, Χατζής 3, Φλώτσιος 13 (1), Καπελέρης 9 (1), Αγγελής 2, Σολομωνίδης 20 (4), Χαρίσης 2, Παπαγιαννόπουλος.