Τρίτη 15 Μαρτίου 2011

Α ΕΣΚΑΣΕ.....

Εκπλήξεις από Κύνο και Αναγ. Λαμίας

Με μία έκπληξη, την εκτός έδρας νίκη του Κύνου στην Αταλάντη επί του Λοκρού, ξεκίνησε και πάλι το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, που φτάνει προς το τέλος της κανονικής διάρκειας και το ενδιαφέρον φουντώνει.
Ο Έσπερος πέρασε και από την Ιτέα, νικώντας 70-84, ενώ η Αναγ. Λαμίας «σφράγισε» την παραμονή της, επικρατώντας του Σχηματαρίου.
Η Μαλεσίνα με πρωταγωνιστή τον Κλούρα (26 πόντους) νίκησε δίκαια τον Άρη Θηβών και η Κύμη επέστρεψε μετά από καιρό στις επιτυχίες, νικώντας στο ρελαντί την ουραγό Λιβαδειά με 89-64.

Επιστροφή στις νίκες!

ΚΥΜΗ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ 89-64

Η νίκη ήταν επιβεβλημένη και απαραίτητη για την Κύμη, που έκανε μία αγωνιστική «κοιλιά», κατεβαίνοντας θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα, βλέποντας παράλληλα τις υπόλοιπες ομάδες του γκρουπ παραμονής να κάνουν πορεία πρωταθλητισμού τις τελευταίες αγωνιστικές!
Η θέση των νεοφώτιστων άρχισε να είναι επισφαλής, όσον αφορά την αποφυγή της επικίνδυνης 8ης θέσης και η προχθεσινή νίκη έδωσε αν μη τι άλλο ψυχολογικά βαθμολογικό αβαντάζ στην ομάδα του Γ. Πανούση.
Περίπτωση ήττας θα ήταν καταστροφική για την Κύμη, που όμως η αλήθεια είναι πως θα χρειαζόταν ιδιαίτερη προσπάθεια για να ηττηθείς απ’ αυτή την Λιβαδειά.
Οι γηπεδούχοι δεν είχαν «τάσεις αυτοκτονίας», αντίθετα ήταν σοβαροί από την αρχή και αυτό το στοιχείο ήταν αρκετό για να ξεπεράσει το οποιοδήποτε άγχος και να δώσει τη χαρά της νίκης στους νεοφώτιστους.
Η Κύμη προηγήθηκε 26-15 στην α’ περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 49-36.
Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» το ματς, ξεφεύγοντας με 73-54 και ανεβάζοντας διαρκώς την διαφορά προς το φινάλε, έφτασαν στο τελικό 89-64.
Κορυφαίος των νικητών ο Νασάκης και πολύ καλοί οι Βασιλείου, Τσιριμώκος.
Από την Λιβαδειά καλή απόδοση είχε ο Σκαλτσάς, ενώ ο Σταθάς περιορίστηκε και παρά τους 17 πόντους πήρε αρκετές προσπάθειες.
Διαιτητές ήταν οι Σπυρόπουλος-Μαμασούκα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 49-36, 73-54, 89-64.
ΚΥΜΗ (Πανούσης): Θωμάς 2, Βασιλείου 11, Πανταζής 4, Καψούλης 2, Τσιριμώκος 11 (3), Κωνσταντούρας 8 (1), Μπέλλος 8 (2), Τουλουμτζής 8, Αχματιώτης 6, Νασάκης 29 (1).
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Σκαλτσάς): Αναγνωστάκος 2, Σταθάς 17 (2), Παπαδήμος 10, Αλεξόπουλος 2, Λιάντζας 16, Σκαλτσάς 17, Αρμάγος.

Κρίθηκε στο τέλος

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 78-68

Η Μαλεσίνα «καιγόταν» για τη νίκη, είχε υψηλότερο κίνητρο από τον Άρη και τελικά τα κατάφερε, επικρατώντας με 78-68, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση.
Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν για μία ακόμα φορά στην …οικογένεια Χαρατσή, όμως δεν μπόρεσαν να φύγουν με το διπλό, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος.
Οι παίκτες του Δαδίτσιου είχαν το σταθερό προβάδισμα στο σκορ, με 22-17 στο 10λεπτο και 41-32 στο ημίχρονο, όμως ο Άρης πλησίασε σε 57-52 στο τέλος της γ’ περιόδου.
Εκεί οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή του Κλούρα ξέφυγαν εκ νέου, για να επικρατήσουν δίκαια με 78-68.
Διαιτητές ήταν οι Κοτσιμπός-Τσάλλας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 41-32, 57-52, 78-68.
ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Βίγγος 9, Κανακάρης 10, Νίκας 2, Μπέσιος 2, Ιωακείμ 15 (2), Κατσαγάνης 3, Χατζής 11 (1), Κλούρας 26, Κωνσταντινίδης, Δαραμάρας, Κυριάκης, Μαρμαρινός.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής Α. 16, Κουμπές 6 (1), Κουτσοβασίλης 5, Χαρατσής Π. 11, Γκόλιας 5 (1), Χαρατσής Ι. 21 (1), Καραμαγκιώλης 4, Κοβός.

Γκέλα στην Λαμία

ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 58-51

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όμως η Αναγ. Λαμίας πήρε αυτό που ήθελε στο τέλος και με τη νίκη επί του ισχυρού Σχηματαρίου, εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα επιθετικά ατού του Σχηματαρίου, διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.
Στο ημίχρονο προηγήθηκαν 26-24, όμως μετά άνοιξαν την διαφορά στο σκορ, ξέφυγαν 46-36 στο τέλος της γ’ περιόδου και τελικά πήραν δίκαια τη νίκη 58-51, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουτκιά, που σημείωσε 20 πόντους.
Διαιτητές ήταν οι Χριστοδούλου-Ζαχαρόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-7, 26-24, 46-36, 58-51.
ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ (Ζαρονικόλας): Τσακωνίτης 15 (2), Αλεξίου 3 (1), Παπαϊωάννου 2, Κουμπούρας 4, Κουτκιάς 20, Φαλλιάς 4, Μπέλλης 4, Ζαχαράκης 6, Σωτηρόπουλος.
ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Χατζής): Χατζής 9 (1), Κολοβός 13, Φλώτσιος 16 (1), Καπελέρης 3, Αγγελής 1, Σολομωνίδης 4, Παπαγιαννόπουλος 5, Κουτής, Μουντζής.

ΙΤΕΑ-ΕΣΠΕΡΟΣ 70-84

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27, 39-46, 51-63, 70-84.
Διαιτητές: Μασλατζίδης-Γερονικολός.
ΙΤΕΑ (Μωραίτης Χρ.): Λεοντίου 2, Μωραίτης 7, Παπαδρόσος 2, Ντινόπουλος 18, Χατζηκωνσταντίνου 5, Σταύρου 9 (1), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μωραίτης Γ. 21, Βέρας, Παπαδημητρίου, Ανδρεόπουλος, Αδαμόπουλος.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Σοφογιάννης): Φούντας 8, Ρίζος 2, Αποσκίτης 15 (2), Μητρόπουλος 16 (4), Σοφογιάννης 18 (1), Καριώτης 5 (1), Γιαννουζάκος 18 (4), Κοτόπουλος, Μπελσεμές Χ., Μπελσεμές Α.