Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

Προβάδισμα για τελικό!

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 51-42

Ο αγώνας δεν ήταν ποιοτικός, ίσως από τους χειρότερους που έχουν γίνει, με τις δύο ομάδες να «ματώνουν» τα στεφάνια, πετυχαίνοντας μαζί 93 πόντους!
Το Σχηματάρι πάντως, δίκαια πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 51-42, παίρνοντας προβάδισμα για τον τελικό των πλέι-οφ και για άνοδο στην Γ’ Εθνική.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και διατήρησαν σταθερό προβάδισμα στο σκορ, που μπορεί να μην ήταν μεγάλο, ήταν όμως ικανό για να τους δίνει ασφάλεια, αφού το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο και μία διαφορά 6-7 πόντων, σε ένα ματς που κρίνεται στους 50 πόντους, είναι σημαντική.
Το Σχηματάρι προηγήθηκε 16-9 στην α’ περίοδο, ενώ στο ημίχρονο έφτασε σε διψήφια διαφορά, όταν ξέφυγε με 30-19.
Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με το ματς να πάει στο ίδιο τέμπο και το Σχηματάρι να επικρατεί δίκαια με 51-42.
Καλύτεροι των νικητών οι Παπαγιαννόπουλος και Κολοβός.
Από την Αναγέννηση Λαμίας επιθετικά ξεχώρισε μόνο ο Τσακωνίτης με 20 πόντους, που ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ καλός ήταν και ο Φαλιάς.
Διαιτητές ήταν οι Τσάλλας-Σπυρόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 30-19, 40-33, 51-42.
ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Χατζής): Χατζής 10, Κολοβός 12, Φλώτσιος 11 (1), Καπελέρης 3, Σολομωνίδης 10, Παπαγιαννόπουλος 5 (1), Χαρίσης, Κουτής, Μπίτσιος, Αγγελής.
ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ (Ζαρονικόλας): Τσακωνίτης 20 (2), Αλεξίου 2, Παπαϊωάννου 3 (1), Κουτκιάς 7, Φαλιάς 9, Μπέλης 1, Ζαχαράκης, Αλεξάνδρου, Σωτηρόπουλος, Κουμπούρας.

«Μπαμ» στην Λαμία!

ΕΣΠΕΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 68-71

Ότι δεν κατάφερε κανείς σε ολόκληρη την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, σε ένα βάθος 18 αγωνιστικών, το πέτυχε η Μαλεσίνα και μάλιστα εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα των πλέι-οφ!
Η ομάδα του Αν. Δαδίτσιου έκανε το μπαμ και με μία μεγαλειώδη εμφάνιση νίκησε εκτός έδρας με 68-71, μειώνοντας την σειρά σε 2-1, μεταφέροντας τώρα το ματς στην έδρας της, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, όσον αφορά την άνοδο στην Γ’ Εθνική.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Μαλεσίνα στο τέλος του α’ γύρου ήταν σε θέση υποβιβασμού, ενώ τώρα διεκδικεί ακόμα και την άνοδο, δείχνοντας την μεγάλη άνοδο που είχε από ένα σημείο και μετά.
Η Μαλεσίνα ήταν καλύτερη σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην επικράτηση, ελέγχοντας τον ρυθμό από την αρχή.
Προηγήθηκε 17-19 στο 10λεπτο και 32-37 στο τέλος του α’ ημιχρόνου, ενώ ο Έσπερος μόνο στην γ’ περίοδο ισορρόπησε, όταν και πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-50.
Στο τελευταίο 10λεπτο ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο και η Μαλεσίνα με πολλές λύσεις στην επίθεση, πήρε τελικά μία δίκαιη νίκη με 68-71.
Από τους γηπεδούχους απλά ξεχώρισαν οι Αποσκίτης και Γιαννουζάκος.
Από την Μαλεσίνα, δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε, με πέντε παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων.
Κορυφαίοι πάντως ο Ιωακείμ μαζί με τους Χατζή και Κλούρα.